Kraj: Polska
Rejon: Beskid Sądecki
Punkt wyjścia: Krościenko nad Dunajcem
Punkt powrotu: Szczawnica Zdrój
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień
Trudności: brak trudności technicznych
Suma podejść: 637 m
Suma zejść: 581 m
Długość trasy: 15,2 km
Czas wyprawy: ok. 5h 15″ (sam przemarsz z dziećmi)
Krościenko nad Dunajcem i Szczawnica
Krościenko nad Dunajcem i Szczawnica Zdrój to dość duże ośrodki turystyczne… z czym się one kojarzą? No właśnie, głównie z Pieninami, a przede wszystkim z popularną Sokolicą, Trzema Koronami, Drogą Pienińską i ze spływem Dunajcem… Z czym jeszcze? Większości z niczym więcej.
Chcesz się wybrać w spokojną okolicę wychodząc z Krościenka lub ze Szczawnicy? Jeśli tak zapraszam Cię na dość szczegółową videorelację ze szlaku. Szlak został dobrany pod kątem podróży z dziećmi. Ze mną podróżowała moja żona Marysia oraz moje dzieci Ala (10 lat), Jakub (6 lat) no i Zosia (niecałe 3 lata).
Krościenko nad Dunajcem – no to w drogę…
Szlak rozpoczynamy w Krościenku nad Dunajcem, wychodząc z rynku zmierzamy w kierunku Dunajca, idziemy za czerwonym szlakiem (szlak ten to odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego) przekraczamy most im Józefa Piłsudskiego i skręcamy w lewo w ulicę Zdrojową, a następnie przy kapliczce skręcamy w prawo w ulicę Źródlaną na razie szlak wiedzie ulicami, po odbiciu z ulicy Źródlanej droga stopniowo przechodzi w płyty betonowe, a następnie żwir oraz w drogę polną (leśną). Pomału osiągamy wysokość wzbijając się na stoki Stajkowej (728 m), po czym kontynuujemy drogę na Groń (803 m), Wisielec (823 m), Dzwonkówka (928 m).
Dzwonkówka 928 m n.pm
Gdzieś tu robimy drobny odpoczynek, dzieciaki zjadają coś niecoś i idziemy dalej, jest to mniej więcej połowa trasy jaką mamy pokonać. Na Dzwonkówce spotykamy skrzyżowanie szlaków ( czerwonego z żółtym). Szlak żółty gdybyśmy zmierzali w kierunku północnym doszli byśmy do wieży widokowej na Koziarzu, a następnie przez Łącko do wieży widokowej na Modyni w Beskidzie Wyspowym. Od skrzyżowania szlaków kontynuujemy naszą wędrówkę przez pewien moment dwoma szlakami i po przejściu przez Przysłop (991 m) dochodzimy Pod Dzwonkówką (990 m) gdzie następuje rozejście szlaków. Główny Szlak Beskidzki zmierza dalej na Przehybę i Radziejową (1266 m – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego). My natomiast odbijamy żółtym szlakiem w kierunku Kotelnicy (847 m), Cieluszek (811 m), Pod Brereśnikiem i wreszcie dochodzimy do schroniska PTTK pod Bereśnikiem.
Schronisko PTTK pod Bereśniakiem
Tutaj też robimy postój, dzieciaki zjadają obiad i idziemy dalej. W pewnym momencie (patrz mapa) odbijamy nieznacznie ze szlaku (idziemy poza szlakiem) na Bryjarkę (możecie kontynuować trasę szlakiem żółtym). Wchodzimy na Bryjarkę pod krzyż, robimy kilka fotek i schodzimy, wchodząc ponownie na szlak żółty (trasa jest tam bardzo intuicyjna i raczej nie ma możliwości się tam zgubić). Szlakiem żółtym kontynuujemy zejście do Szczawnicy Zdrój.
W planach mieliśmy zrobienie pętelki, ale dzieciaki chciały już jechać busem, więc zabraliśmy się ostatnim który jechał w stronę Krościenka nad Dunajcem.
Mapa i profil trasy
Wideorelacja -zapraszam na film
Jeśli masz jakieś pytania pisz śmiało w komentarzu.
Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku.